Menu
Jak zrobić askorbinian sodu

Jak zrobić askorbinian sodu

1 rok temu

Askorbinian sodu to sól mineralna, która zawiera witaminę C. Jest lekko słona i często stosowana w żywności w celu zwiększenia ilości witaminy C w niej. Askorbinian sodu jest łagodniejszy niż kwas askorbinowy i może być przyjmowany doustnie w małej dawce. To czyni go dobrym wyborem dla osób wrażliwych na smak kwasu askorbinowego.

Askorbinian sodu powstaje po rozpuszczeniu roztworu kwasu askorbinowego w wodzie i dodaniu wodorowęglanu sodu. W procesie tym wyłącza się musowanie, a następnie miesza się roztwór. Roztwór stanie się niezwykle bąbelkowy. Ważne jest, aby mieszać roztwór, aż pęcherzyki ustaną. Pomaga to zapobiec utlenianiu się roztworu. Wodorowęglan sodu służy jako środek chłodzący. Pomaga to również w utrzymaniu zasadniczo neutralnego charakteru roztworu. Askorbinian sodu jest następnie suszony w atmosferze obojętnej. Może być przechowywany do czasu, gdy jest potrzebny.

Należy pamiętać, że kwas askorbinowy jest słabym kwasem i że nie jest estrem. Jest to kwas organiczny. Jego właściwości antyoksydacyjne przypisuje się funkcji polihydroksy. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu infekcji i chorób serca. Oprócz tego, że jest silnym wzmacniaczem odporności, pomaga również w wytwarzaniu tkanki łącznej. Polecany jest również osobom z problemami żołądkowo-jelitowymi.

Askorbinian sodu może być przygotowany na kilka sposobów. Zazwyczaj przygotowuje się go w procesie w temperaturze pokojowej i w niskiej temperaturze. Wytrącony osad jest następnie przemywany rozpuszczalnikiem. Rozpuszczalnik może być roztworem wodnym lub alkoholowym. Rozpuszczalniki wodne obejmują izopropanol i alkohol etylowy, natomiast rozpuszczalniki alkoholowe obejmują aceton i dioksan. W niektórych przypadkach do roztworu dodaje się rozpuszczalną w wodzie sól alkaliczną. Sól alkaliczna może być wodorotlenkiem metalu alkalicznego, takiego jak sód, wapń lub potas. W niektórych przypadkach do mieszaniny można dodać magnez.

Jeśli roztwór zawiera śladowe ilości zasady, stanie się bardzo kolorowy. Dzieje się tak, ponieważ zasada reaguje z grupą laktonową w kwasie askorbinowym. Może również powstać węglan zasady. Jeśli roztwór będzie przechowywany w temperaturze wyższej niż pokojowa, ulegnie odbarwieniu. Najlepiej jest przechowywać roztwór w temperaturze nie wyższej niż 25°C.

pH roztworu można zmienić poprzez dodanie wapnia i magnezu. Chociaż wyższe pH jest pomocne w zapobieganiu kamieniom nerkowym, wyższy poziom pH może zwiększyć ilość substancji chemicznych we krwi. Te substancje chemiczne mogą obciążać nerki. Dlatego ważne jest, aby pić dużo wody w ciągu dnia. Jeden gram askorbinianu sodu może usunąć z organizmu około 20,7 mcg rtęci. Większa dawka może być konieczna dla osób, które mają wyższy poziom toksyn w organizmie. Dlatego zaleca się, aby osoby o wysokim poziomie toksyczności przyjmowały więcej niż jeden gram askorbinianu sodu dziennie.

Podobne tematy

Zostaw Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *