Menu
Jak zmienić słodkie wino w wino wytrawne

Jak zmienić słodkie wino w wino wytrawne

1 rok temu

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z ciekawostki.com.pl

Uzyskanie słodkiego wina to trochę nauki. Dokładna ilość cukru w winie i czas trwania procesu fermentacji wpływają na to, jak słodki jest efekt końcowy. Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre słodkie wina mogą mieć suchy smak. Najlepiej dodawać słodzik w małych ilościach.

Kodeks cukrowy LCBO jest pomocnym narzędziem do określenia, jaki rodzaj wina jest słodki. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie słodkości wina poprzez dodanie do niego cytryny. Ciężar właściwy wina może również powiedzieć, jaki jest jego rodzaj słodyczy. Wina o niższym ciężarze właściwym są uważane za wytrawne.

Użycie odwróconego roztworu cukru pozwoli Ci zmierzyć wielkość najmniejszej cząsteczki cukru w winie. Odwrócony roztwór cukru rozbija cząsteczkę sacharozy na glukozę i fruktozę. Nie musi to zmieniać postrzeganej słodkości wina, ale jest to łatwy sposób na zmierzenie wielkości najmniejszych cząsteczek cukru w winie.

Użycie stabilizatora wina, takiego jak sorbinian potasu, pozwoli Ci powstrzymać drożdże przed namnażaniem się w butelce. Dodanie środka konserwującego, takiego jak metabisulfit sodu, również pomoże zapobiec namnażaniu się drożdży. Użycie sterylnego filtra również pomoże zapobiec namnażaniu się drożdży.

Hydrometr to poręczne narzędzie do pomiaru gęstości danej cieczy. Użycie odpowiedniego hydrometru pomoże Ci zobaczyć, z czego tak naprawdę składa się wino. Właściwy hydrometr powie Ci również, jaki jest ciężar właściwy wina.

Jedną z najważniejszych części tworzenia wina jest ciężar właściwy cieczy. Wina są uważane za suche, jeśli nie ma cukru resztkowego w butelce. Dzieje się tak dlatego, że drożdże zjadają cały cukier zawarty w winogronach. Nie ma jednak czegoś takiego jak wino bez cukru. Dlatego producenci stosują metody zapewniające, że cukier z winogron przetrwa kontakt z drożdżami.

Słodzenie wsteczne to kolejny sposób na przekształcenie wina wytrawnego w słodkie. Jest to trochę bardziej skomplikowane niż się wydaje, ale warte wysiłku. Dodając słodzik do wina, możesz zapobiec namnażaniu się drożdży i umożliwić przekształcenie wina w słodszą wersję samego siebie. Jest to szczególnie przydatne w przypadku win deserowych, które są zazwyczaj bardziej kwaśne niż ich wytrawni kuzyni.

Odpowiedni słodzik do tego zadania można kupić w sklepach z domowymi piwami. Kolejnym dobrym wyborem jest gliceryna. Ta bezbarwna i bezwonna substancja jest płynnym poliolem i jest sprzedawana w niektórych aptekach. Nie jest tak dobra w zatrzymywaniu drożdży jak sorbinian potasu, ale jest dobrym sposobem na dodanie słodyczy do napoju.

Sekretem robienia najlepszego słodkiego wina jest zatrzymanie drożdży zanim zjedzą cały cukier. Można to osiągnąć poprzez użycie słodzika i konserwantów, lub kombinacji obu. Odpowiednia kombinacja da Ci bardziej zrównoważone wino z najsłodszym możliwym efektem końcowym.

Podobne tematy

Zostaw Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *