Menu
Jak wykonywać testy na choroby weneryczne

Jak wykonywać testy na choroby weneryczne

1 rok temu

Wykonanie testu na choroby weneryczne jest dobrym sposobem na sprawdzenie szerokiego zakresu chorób przenoszonych drogą płciową (STD) i bycie proaktywnym w kwestii swojego zdrowia. Większość testów STD są pokrywane przez ubezpieczenie i są zwykle dostępne w tanich klinik STD. Wykonanie testu STD zapewni, że wiesz z czym masz do czynienia i pomoże Ci zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na Twojego partnera.

Test na STD może być trochę niekomfortowy. Na przykład, wymaz może być wprowadzony do pochwy, penisa lub odbytu. Może być również wymagane dostarczenie próbki z szyjki macicy. Może być wymagane zastosowanie znieczulenia, aby procedura była mniej bolesna. Niektóre testy są w stanie dostarczyć wyniki w ciągu zaledwie 15 minut.

Pracownik służby zdrowia zazwyczaj przeprowadza badanie w celu sprawdzenia, czy nie występuje szereg chorób wenerycznych, w tym rzeżączka, kiła, chlamydia i HIV. Może on również zapytać Cię o Twoją historię seksualną. To może pomóc lekarzowi określić, jaki rodzaj testu może być potrzebny, a także edukować Cię o tym, jak uniknąć zarażenia w przyszłości. Niektórzy pracownicy medyczni mogą zrezygnować z wykonania testu na choroby weneryczne z tego powodu.

Oprócz wykonania testu na STD, możesz również zminimalizować swoje szanse na zarażenie się poprzez unikanie kontaktu z osobami, które mogą być zarażone STD. Na przykład, jeśli jesteś nastolatkiem, który niedawno uprawiał seks oralny, powinieneś unikać lizania warg. Inną strategią jest unikanie rozcinania ust podczas aktywności seksualnej. To może zmniejszyć szanse na zarażenie się chorobą weneryczną przez długi czas. Możesz również chcieć użyć fizycznej bariery podczas wykonywania aktywności seksualnej, takiej jak prezerwatywa.

Dla większości ludzi, test jest najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy jesteś zarażony STD. CDC zaleca wykonywanie testu na STD co trzy do dwunastu miesięcy, w zależności od kategorii ryzyka. Na przykład, aktywni seksualnie homoseksualiści powinni wykonywać test na chlamydię co najmniej raz w roku. Jeśli jesteś w wieku poniżej 18 lat, test na kiłę jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka. CDC zaleca również wykonywanie corocznego testu na HIV.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania na temat testu STD jest to, że będziesz w stanie dowiedzieć się tylko czy jesteś zarażony czy nie. Innymi słowy, wyniki nie będą mogły być ujawnione nikomu, nawet Twojemu partnerowi. Jeśli doszło do zakażenia, zostaniesz skierowana do lokalnej kliniki w celu przeprowadzenia dalszych badań. Wyniki mogą posłużyć do ustalenia, czy należy podjąć leczenie i czy można kontynuować aktywność seksualną z partnerem.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania przy wykonywaniu testu na STD jest bycie szczerym ze swoim lekarzem. Wykonanie testu na STD to duża odpowiedzialność, a zatajanie informacji może prowadzić do pominięcia testów. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest bycie całkowicie szczerym z lekarzem na temat swoich zwyczajów seksualnych.

Podobne tematy

Zostaw Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *