Menu

Jak zużywać mniej wody? 

1 rok temu

Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na ilość zużywanej przez siebie energii elektrycznej oraz wody. Rosnąca w naszym społeczeństwie świadomość sprawia także, że znacznie częściej zastanawiamy się, co tak naprawdę na co dzień możemy zrobić, aby przyczynić się do poprawy kondycji naszej planety. Ograniczenie ilości zużywanej wody jest jednym z możliwych i stosunkowo prostych do zrealizowania sposobów.   

Dlaczego warto oszczędzać wodę? 

Światowe organizacje, takie jak ONZ czy Światowy Bank Żywności, prognozują, że już za kilkanaście, być może kilkadziesiąt lat nawet 25% populacji świata cierpieć będzie z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Granicę czasową tego zatrważającego stanu datuje się na lata pomiędzy 2040 a 2050. Już dziś jednak setki tysięcy ludzi zmuszone są żyć bez dostępu do bieżącej wody lub z ograniczonym. Problem ten dotyka przede wszystkim krajów biedniejszych, regionów o niższym statusie, jak Meksyk, Brazylia czy RPA, ale nie tylko – znaczące deficyty wody odnotowuje się także w jednym z najbogatszych stanów USA, jakim jest Kalifornia. Warto tu także zaznaczyć, że ogromna część toczonych w ciągu ostatnich lat konfliktów była walkami o zasoby naturalne. Oszczędzanie zużycia wody jest więc stosunkowo prostym, ale wyjątkowo ważnym krokiem, który może przyczynić się do znacznego oddalenia w czasie, powoli zaglądającego już w nasze okna kryzysu.  

Poza kwestiami globalnymi i ekologicznymi warto pamiętać także o tym, że mniejsze zużycie wody to także mniejsze wydatki. Bardziej świadome dysponowanie wodą może więc przyczynić się również do podreperowania domowego budżetu.  

Jak oszczędzać wodę? 

Wodę w naszym domu możemy oszczędzać na kilka, a nawet kilkanaście różnych sposobów. Przede wszystkim należy włączyć w życie swoje i wszystkich domowników pełną świadomość i odpowiedzialność. Pozwoli to pamiętać o roli ograniczenia zużycia wody – zarówno tej domowej, jak i globalnej. Skutecznym sposobem na ograniczenie zużycia wody jest zamiana długich kąpieli w wypełnionej po brzegi wannie na prysznic. Nie oznacza to oczywiście, że już nigdy nie możemy pozwolić sobie na relaksującą kąpiel w pianie, jednak warto zmienić proporcje chociażby na 80% pod prysznicem i 20% w wannie. O oszczędzaniu wody warto pamiętać także podczas porannego i wieczornego mycia twarzy i zębów; warto podstawić pod kran przygotowany wcześniej kubek, a napełniając go, jednocześnie delikatnie zmoczyć szczoteczkę i zakręcić wodę. Płukanie zębów i ust za pomocą płynu z kubka to doskonała alternatywa nabierania bieżącej wody z cały czas odkręconego kranu.  

Możliwości na oszczędzenie i ograniczenie zużycia wody szukać możemy jednak nie tylko w łazience. Całą gamę możliwości otwiera bowiem przed nami kuchnia, w której równie często niepotrzebnie przelewamy i marnujemy całe hektolitry. Podstawową kwestią jest zamiana ręcznego mycia na automatyczne czyszczenie naczyń. Nawet w przypadku zaledwie dwu- lub trzyosobowej rodziny korzystniejsza od zlewozmywaka będzie zmywarka kompaktowa – do zabudowy lub wolnostojąca. Mycie naczyń w zmywarce pozwala bowiem na oszczędzenie nawet kilkudziesięciu litrów wody dziennie, co daje naprawdę imponujące rezultaty w skali miesiąca czy roku.  

Jak jeszcze możemy oszczędzać wodę? 

Dobrym rozwiązaniem jest także dokładne sprawdzenie wszystkich elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz – w razie potrzeby – uszczelnienie ich. Mogłoby się wydawać, że jest to niewielka zmiana, obejmująca zaledwie kilka dodatkowo wyciekających kropli, jednak jeśli zależy nam na kompleksowym podejściu, warto docenić chociażby naparstek zaoszczędzonej wody.  

Jeśli posiadamy przydomowy ogródek, działkę czy dodatkowy teren zielony, powinniśmy także i tam poszukać możliwości na oszczędzenie i ograniczenie zużycia wody. Praktycznym i prostym na to sposobem jest jej umiejętny recykling. Możemy więc na przykład wyposażyć się w pojemne naczynia lub zbiorniki do zbierania deszczówki, którą następnie podlewać będziemy trawnik, grządki czy uprawiane rośliny ozdobne.  



Podobne tematy
Zostaw Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *